Humoristisch, warm en ontroerend
Jelte Rep
Zaans groentje en andere verhalen


Verhalen
Vormgeving: Edd Simons
Omvang: 144 pagina's
Formaat: 12,5 x 20 cm
Uitvoering: gebrocheerd
ISBN: 978 90 5429 249 4
NUR: 301
Prijs: € 17,50

Net zoals Albert Heijn zijn kruidenierswinkeltje uitbouwde tot een wereldwijd imperium, zo gaat vader Rot zijn sigarenwinkel uitbouwen tot een keten van sigarenspeciaalzaken in de hele Zaanstreek en ver daarbuiten. Zijn zoon moet op pad om een koffer vol rokerswaren uit te venten in de verre omgeving. Op deze manier maakt de jongen kennis met de geheimzinnige wereld van de volwassenen en met de opwindende verlokkingen van de erotiek.

Jelte Rep vertelt met veel warmte en humor over de schaarse jaren van de oorlog en daarna. De verhalen spelen zich grotendeels af in de Zaanstreek, waar hij opgroeide. In de hongerwinter moet een kleuter overdag knokken voor het leven van zijn konijn en 's nachts het angstaanjagende gedreun van overvliegende bommenwerpers aanhoren. Na de oorlog wordt hij op de boot gezet naar het verre Friesland om in dat vreemde oord aan te sterken. In de jaren vijftig waant hij zich dichter maar worden zijn dromen verstoord door aardse zaken als geld verdienen, schoolwerk en ontluikende seksualiteit.

Jelte Rep (Zaandam, 1940) werkte als journalist bij het dagblad Trouw en later bij de NCRV. Hij maakte historische documentaires als 'Englandspiel', 'S.O.S. Paulus Potter' en 'Atjeh, Atjeh' en schreef daar gelijknamige boeken over. Samen met het Farce Majeur-team schreef hij mee aan de comedyserie 'Prettig geregeld' en samen met Felix Thijssen de spannende dramaserie 'Coverstory'.
Daarnaast geldt Jelte Rep als expert van het Chinese gezelschapsspel mahjong. Van zijn Het Groot Mahjong Boek verscheen een succesvolle Amerikaanse vertaling.


 

Lucas Zandberg
Sisi's winterlied
Roman over keizerin Sisi


Roman over keizerin Sisi
Vormgeving: Jeroen Klaver
Omvang: 192 pagina's
Formaat: 12,5 x 20 cm
Uitvoering: gebrocheerd
ISBN: 978 90 5429 250 0
Prijs: € 18,99
NUR: 301

Tijdens haar Griekse les ontvangt keizerin Elisabeth van Oostenrijk (Sisi) een onheilsbericht. Haar enige zoon, kroonprins Rudolf, is samen met zijn minnares dood aangetroffen in zijn jachtslot te Mayerling. Eerst denkt het Weense hof aan moord, maar dan wordt duidelijk dat de geliefden een fataal liefdespact hebben gesloten. In twee kunstig met elkaar verweven verhaallijnen volgen we de legendarisch mooie Sisi voor en na deze zwarte dag. Ondanks de grenzeloze liefde van keizer Franz Joseph voelt zij zich al snel een gevangene van het hofceremonieel. Een knappe Hongaarse graaf, een veeleisende schoonmoeder en twee Belgische prinsessen kruisen haar levenspad. Maar vooral met haar kinderen heeft ze een unieke band. Met steeds wisselende passies, van paardrijden tot poëzie, probeert Elisabeth een invulling aan haar leven te geven. De reislustige keizerin slaat uiteindelijk steeds meer op de vlucht, haar eigen noodlot tegemoet reizend. 

Lucas Zandberg (1977) werd na een talenstudie redacteur bij een uitgeverij. Daarnaast is hij boekrecensent. Sisi's winterlied is zijn eerste roman.


 

Debuutbundel Een gondel in de Herengracht met debuutnovelle De gebroken pagaai
A.F.Th. van der Heijden
Een gondel in de Herengracht &
De gebroken pagaai 


Debuutverhalenbundel met
debuutnovelle
Vormgeving: Edd, Amsterdam
Omvang: 300 pagina's
Formaat: 12,5 x 20 cm
Uitvoering: genaaid gebonden
met leeslint
ISBN 9789054292074
Prijs: € 24,95 
NUR: 301

Een geschiedenis uit 1956, opgeschreven in 1976, uiteindelijk bibliofiel verschenen in 1996: de novelle De gebroken pagaai, hier voor het eerst in een publieksuitgave, kan worden beschouwd als voorloper van 'Een gondel in de Herengracht', titelverhaal van het debuut dat A.F.Th. van der Heijden in 1978 publiceerde onder zijn pseudoniem Patrizio Canaponi. De oorspronkelijke oerhollandse versie en de latere sterk veritaliaanste verbeelding van dezelfde gebeurtenis worden hier naast elkaar geboden, samen met de de overige verhalen uit Een gondel in de Herengracht, in de genaaid gebonden herdrukdebutenserie (met leeslint) van uitgeverij Conserve. Eerder verschenen in dezelfde reeks grootmeesters als J. Bernlef, Willem Frederik Hermans, Gerrit Krol, Harry Mulisch, Gerard Reve en Theun de Vries.
Voor Een gondel in de Herengracht ontving Patrizio Canaponi in 1979 de Harlingse Anton Wachterprijs 1979 voor het beste debuut. Robert Anker in Het Parool: 'Canaponi heeft zich met dit briljante debuut in één klap als een van Nederlands belangrijkste jonge schrijvers kenbaar gemaakt. Wat er de laatste jaren aan de Nederlandse letterkunde is toegevoegd is vaak allemaal wel aardig, wel goed bedoeld, maar zelden is het echt opwindend. Maar Een gondel in de Herengracht is sprankelend en vol leven.'
Jan Fontijn in Vrij Nederland: 'Patrizio Canaponi heeft duidelijk geen moeite met wat Reve ooit Zinloze Feiten of Storende Verrassing noemde, onwaarschijnlijke gebeurtenissen die de schrijver niet kan gebruiken omdat ze de eenheid van het boek zouden verstoren. Het titelverhaal heeft zelfs de allure van een muzikale compositie. Er wordt begonnen met een warrige ouverture, waar geen touw aan vast is te knopen, maar die alle elementen bevat die in de loop van het verhaal aan bod zullen komen. Alles komt keurig op zijn pootjes terecht. Na het lezen van de totale bundel kom ik er niet onderuit: Een gondel in de Herengracht is een prozadebuut van formaat.'

Adrianus Franciscus Theodorus van der Heijden werd op 15 oktober 1951 geboren in Geldrop. Na zijn debuut Een gondel in de Herengracht in 1978 publiceerde hij bij uitgeverij Querido de beroemdste cyclus uit de Nederlandse literatuur: 'De tandeloze tijd'. In februari 2003 verscheen onder enorme belangstelling het eerste boek uit de nieuwe cyclus 'Homo duplex': De Movo Tapes. Daarna verscheen nog Engelen-plaque, een verzameling dagboekaantekeningen van 1966 tot 2003. Deze heruitgave verschijnt in nauw overleg met Querido,


 

Dertien schrijvers over het totstandkomen van hun debuut
Emmy van Dantzig
Ik wil schrijver worden
13 schrijvers over hun debuut
Auteurservaringen gebundeld


Vormgeving: Jeroen Klaver, Shamrock International
Omvang: 128 pagina's
Formaat: 12,5 x 20 cm
Uitvoering: gebrocheerd
ISBN: 9789054292067
Prijs: € 16,95
NUR: 321

'Het verschijnen van je eerste boek is zonder twijfel het leukste moment in je leven. Dan ben je zó in de gloria. Een jaar lang ben ik high geweest van vreugde. Ik stond 's ochtends op en begon meteen te dansen.' (Renate Dorrestein)

De weg naar de publicatie van een eerste boek gaat niet altijd over rozen. Dat bewijzen de verhalen van dertien bekende schrijvers die herinneringen ophalen over het begin van hun schrijverschap.
Hoe kwamen Adriaan van Dis en Nelleke Noordervliet er bijvoorbeeld toe om te gaan schrijven? Waar haalde Connie Palmen de inspiratie en het zelfvertrouwen vandaan voor haar eerste boek? Had Hafid Bouazza wel de rust en concentratie om aan zijn eerste roman te werken? Waarom bestaat voor Kees van Beijnum een writer's block helemaal niet? Welke uitgever durfde met Renate Dorrestein in zee? En hoe gingen Rascha Peper en Arie Storm om met de negatieve ontvangst van hun eerste boek?
Ik wil schrijver worden beschrijft de ontwikkeling van een beginnend schrijverschap tot en met de publicatie van een eerste boek. Onthullingen van gevestigde schrijvers, die wellicht illustratief zijn voor de ervaringen van een aankomend schrijver.
Auteurs die hebben meegewerkt aan dit boek zijn: Kees van Beijnum, Hafid Bouazza, Adriaan van Dis, Renate Dorrestein, A.F.Th. Van der Heijden, Mensje van Keulen, Marcel Möring, Nelleke Noordervliet, Connie Palmen, Rascha Peper, Arie Storm, P.F. Thomése en Joost Zwagerman.

Emmy van Dantzig (1965) is Neerlandica en schrijft freelance voor bedrijfsbladen en tijdschriften. Bij uitgeverij Conserve verscheen van haar in 2000 Zeg nooit dat je joods bent, een bewerking van een vluchtverhaal naar Zwitserland tijdens de Tweede Wereldoorlog.



Na Hermans, Mulisch, Reve, Bernlef en Theun de Vries nu een zesde deel in de debutenserie van Conserve
Gerrit Krol 
De rokken van Joy Scheepmaker 


Roman
Met verhaal ‘The Great Pretender’
Ingeleid door de auteur

ISBN 9789054291985
  
Prijs € 20,40

Kraus Koster komt na zijn diensttijd terug in zijn geboortestad. Hij vindt er een kamer en het uitzicht op een achtertuintje waarin tot diep in december de chrysanten bloeien. Maar vrienden en relaties schijnt hij niet meer te hebben. Hij is geïsoleerd. Daarom trekt hij er in zijn eentje op uit, op de fiets en met de tent en als hij terugkomt ziet alles er heel anders uit. Het is voorjaar en Kraus Koster is veranderd, hij is weer in staat tot menselijke toenadering, hij kan weer lachen en liefhebben. Zodoende krijgt hij ten slotte het meisje waar hij zijn zinnen op heeft gezet, Joy Scheepmaker. Jan Greshoff schreef over het boek: ‘Een kort verhaal, maar met een rijke en bonte inhoud. Om de een of andere reden doen zijn mensen mij vaag denken aan die van Nescio en in minder mate aan die van Elsschot…’

Over de vierde druk:
Krol’s eersteling De rokken van Joy Scheepmaker is typisch een boek dat zich in de literaire belangstelling blijft verheugen. Niet in de laatste plaats door de belangstelling van de auteur zelf, die dit jaar zeventig wordt. Toonde de tweede druk al drastische wijzingen van de eerste druk, de derde druk zal opnieuw niet zonder stilistische verbeteringen het licht zien. In deze vierde druk heeft het – in de ogen van de schrijver – loodzware slot plaats gemaakt voor een lichte variant, die meer recht doet aan ‘de prille verliefdheidshistorie’ die De rokken van Joy Scheepmaker is. 
Men zal tevens verrast zijn te lezen dat De rokken van Joy Scheepmaker niet
Krol’s werkelijke debuut is. Verscheen dit boek in 1962, Krol’s eerste verhaal met de Engelse titel ‘The Great Pretender’ verscheen in het Groninger studentenblad Der Clercke Cronike, in 1957. De 22-jarige Krol schreef het in 1956. Het beschrijft de commotie, in Nederland, rond de Hongaarse opstand tegen de Sovjet-Unie. In deze uitgave samengevoegd vormen roman en verhaal thematisch een prachtige eenheid, ingeleid door de schrijver zelf.
Minstens zo boeiend is het te zien hoe in die beginjaren de schrijfstijl nog kan veranderen (althans dat vindt de schrijver), waar de lezer in het kortaffe taalgebruik gemakkelijk al de echte ‘Krol’ herkent.


 

Nederlandse variant van de ‘metaphysical novel’, debuut van Reve-kwaliteit
Peter Akkerman
De val van Icarus


 
ISBN
9789054291459
  
Prijs
Euro 34,03

De val van Icarus is een Nederlandse variant van de ‘metaphysical novel’. Niet in de handeling, maar in de met opzet vertraagde verfilming van de werkelijkheid ligt de spanning van deze roman, waarmee Peter Akkerman debuteert.

De ondergang van de hoofdpersoon S.B., die in zijn studententijd op homo-erotische dwaalwegen geraakt, blijft in de zaterdagmiddagdrukte van een provinciestad bijna volkomen onopgemerkt; het is niet de enige overeenkomst van de roman met het gelijknamige schilderij van Pieter Brueghel. De door niemand waargenomen castastrofe geeft aan de dagelijkse dingen een onvervreemdbaar en raadselachtig gezicht.

Tegenspeler van de hoofdpersoon is het aan snelle verandering onderhevige Nederland van begin jaren zestig tot eind jaren tachtig. De onophoudelijke draaiing van de tijd wil de hoofdpersoon met geweld en list stopzetten, de auteur met taal fixeren, in de dubbele betekenis van vasthouden en op de plaats houden. De wens om voortijdig terug te keren naar de plaats van zijn jeugd wordt S.B. uiteindelijk noodlottig.

Peter Akkerman (1952) was na een studie Duits en geschiedenis enige jaren leraar in het middelbaar onderwijs. Vanaf 1980 werkt hij als freelance-vertaler en woont afwisselend in Amsterdam en Berlijn.


 

Theun de Vries
Friese sagen & Terugkeer
Dubbeldebuut Theun de Vries: sagen uit 1925 en gedichten uit 1927


Sagenbundel en
Dichtbundel

ISBN
9789054291381

Prijs
Euro 20,-

Twee dingen fascineerden de Apeldoornse gymnasiast Theun de Vries en werkten bezielend op zijn fantasie: de klassieke oudheid en zijn Friese verleden. Wat dat laatste betreft vond hij in almanakjes en boeken talrijke sagen en wonderverhalen die hem niet loslieten. Mede met als voorbeeld van de destijds verschenen ‘ Veluwsche sagen’ gaf de jeugdige auteur in het voor hem laatste schooljaar een aantal van de hem betoverende sagen uit zijn geboorteland nieuwe literaire vorm en zo verscheen aldus zijn eerste boek Friesche sagen in 1925 bij Scheltens en Giltay in Amsterdam 18- jarige leeftijd. De thans  93-jarige auteur schreef een voorwoord bij de huidige herspelde editie, die net als Conserve’s heruitgave van het debuut van Bernlef een dubbeldebuut omvat, want behalve proza had Theun de Vries al veel gymnasiastenpoëzie geschreven , en herhaaldelijk meende hij verliefd te zijn geweest, voor hi omstreeks de lente van 1926 onder de bezieling van een eerste echte liefde ook zijn eerste authentieke verzen maakte. Ze begonnen in letterkundige tijdschriften te verschijnen en verschaften hem de naam van een nieuwe, vitalistische dichter. De beste van zijn gedichten werden door bemidddeling van Jan Greshoff in 1927 als bibliofiel kunstwerkje uitgegeven door de befaamde drukker A.A.M. Stols in Maastricht. Ofschoon Theun de Vries gedichten bleef schrijven is Terugkeer toch zijn expressiefste bundel gebleven, vervuld met de levensadem van de jeugd en een kosmisch zijnsgevoel dat zich in helder beeld na beeld kenbaar weet te maken. De auteur voegde er een nawoord aan toe.


 

Willem Frederik Hermans
Conserve


ISBN
9789054291084
(genaaid gebonden met leeslintje)

Prijs
Euro 24,95

In zijn debuutroman 'Conserve' neemt Willem Frederik Hermans ons mee naar de Amerikaanse Mormonenstad Salt Lake City, waar een fantastisch verhaal begint. 

De twee dochters van een rijke Mormoon, Isabel en Onitah, zijn verliefd op hun halfbroer Jerobeam. Onitah, de meest ingewikkelde van de twee, blijft onbevredigd en wordt waarschijnlijk daardoor waanzinnig. Zij meent, dat de religie van de Egyptenaren de enige ware is geweest. De Farao's trouwden immers met hun zusters. Isabel gaat bij Jerobeam wonen. Een uit Midden-Amerika afkomstige half-indiaan Ferdinand, die het langs allerlei avontuurlijke wegen tot zenuwarts brengt, verschijnt in Salt Lake City en wordt verliefd op Onitah. Haar broer en zuster, die haar liever kwijt willen, geven haar aan Ferdinand mee. Die slaagt er niet in haar liefde te veroveren en hij kan haar evenmin genezen. Nadat zij zelfmoord heeft gepleegd, herinnert hij zich haar angst begraven of gecremeerd te worden. Hij komt op het denkbeeld haar te balsemen, zodat ze altijd in haar kamer kan blijven slapen. Intussen heeft hij de geheel normale, maar levensmoede Jerobeam door een list in een krankzinnigengesticht doen opnemen, waar hij zelf ook terechtkomt, nadat in een gruwelijke scène is gebleken, dat het lijk van Onitah toch niet voor het ontbindingsproces bewaard is gebleven.


 

Ton Anbeek - F. Bordewijk - Pierre H. Dubois e.a.
Over Conserve


ISBN
9789071380433

Prijs:
Euro 14,-

S. Vestdijk vond 'Conserve', de eerste roman van Willem Frederik Hermans, een 'boeiend, maar vrij zwak debuut'. 
Julien Weverbergh daarentegen meent dat 'het na-oorlogse Nederlandse proza' steunt op twee boeken: 'De avonden en Conserve'
Willem Frederik Hermans noemt zijn eerste roman ' een raar boek en ik dacht: als ik dit na de oorlog ooit gedrukt krijg, zullen nog geen honderd mensen het lezen.' 

'Conserve' verscheen in 1947 bij W.L. Salm & Co te Amsterdam. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van uitgeverij Conserve - mede vernoemd naar de roman van Hermans - lijkt het een goede gedachte om alle artikelen, die tot dusver in kranten en literaire tijdschriften over 'Conserve' zijn verschenen te bundelen. 

Deze recensies, bespiegelingen en essays werden geschreven door Ton Anbeek, F. Bordewijk, Pierre H. Dubois, J.J. Oversteegen, G.F.H. Raat, S. Vestdijk en Julien Weverbergh. Over de als 'fantastisch' omschreven roman 'Conserve' concludeerde F. Bordewijk: 'Conserve is een boek voor weinigen, doch het bezit de verdienste iets anders te willen dan het in de kunst gangbare. Zijn eigenaardigheid zal vooral kunstenaars boeien. En de auteur kan bij meer beheersing een plaats krijgen onder degenen, die de ontwikkelingsgang leiden van onze literatuur.'


 

Kees de Bakker
Mijn eerste boek


ISBN
9789054291275

Prijs
Euro 20,-

Het is curieus dat Willem Frederik Hermans en Harry Mulisch beiden jarenlang op zoek waren naar een geschikte uitgever voor hun proza. Bij Hermans duurde het vier jaar voordat zijn prozadebuut 'Conserve' verscheen, bij Mulisch ruim vijf jaar voordat de novelle 'Tussen hamer en aambeeld' op de markt kwam. 

Omdat van beide auteurs hun prozadebuut als tweede druk bij Conserve verschijnt, herdrukt Conserve-uitgever Kees de Bakker zijn eigen boek over de debuten van dertig schrijvers. Het boek verscheen oorspronkelijk in 1983 en is nu, enigszins herzien, herdrukt. Het bevat het debuutverhaal van auteurs en hun uitgevers. De dertig schrijvers zijn: A. Alberts, J. Bernlef, Willem Brakman, Hugo Brandt Corstius, Jeroen Brouwers, Andreas Burnier, S. Carmiggelt, Hugo Claus, Jan Donkers, Hella S. Haasse, Maarten (aanvankelijk Martin) 't Hart, Wim Hazeu,. Albert Helman, W.F. Hermans, Gerrit Komrij, Frans Kellendonk, Kees van Kooten, Neeltje Maria Min,Harry Mulisch, Cees Nooteboom, Gerard (Simon Kornelis) van het Reve, Renate Rubinstein, K. Schippers, Jan Siebelink, Hans Vervoort, Theun de Vries, Bob den Uyl, Elly de Waard en Jan Wolkers . Behalve de reconstructie van de debuten bevat 'Mijn eerste boek' tevens beknopte bibliografieën en jeugdfoto's van alle dertig schrijvers.


 

Harry Mulisch
Tussen hamer en aanbeeld


ISBN
9789054291213

Prijs
Euro 20,-

Voor het eerst na 47 jaar verschijnt een tweede druk van Mulisch' prozadebuut in sierlijk genaaid, gebonden editie met leeslintje bij uitgeverij Conserve, voorzien van een verhelderend nawoord van NRC Handelsblad-recensent Arnold Heumakers. 

Mulisch' debuut 'Tussen hamer en aambeeld' verscheen in september 1952 in de Boekvink-reeks 'Literatuur in miniatuur' bij De Arbeiderspers. De novelle 'Tussen hamer en aambeeld' vormt het relaas van soldaat Nicolai Fjodorowitch Waranef die kort na de Tweede Wereldoorlog een grenspost tussen Bratislava en Wenen bemant en per ongeluk, bedoeld als een waarschuwing, een Engelse politicus neerschiet die de grens oversteekt.


 

Gerard Reve
Terugkeer
Reve's poëzie-debuut


ISBN
9789054291305

Prijs
Euro 20,-

In 1940 debuteerde Gerard (K. van het ) Reve met de dichtbundel 'Terugkeer', die hij in eigen beheer had uitgegeven in een oplage van 50 exemplaren, vervaardigd door Copieerinrichting 'De Kameel', Meeuwenplein 39 in Amsterdam-Noord. In het najaar van 1993 werden in opdracht van Gerard Reve 500 genummerde en door de auteur gesigneerde exemplaren gedrukt door De Nieuwe Grafische in Rotterdam. Ze waren binnen 24 uur verkocht. 

'Terugkeer' bevat behalve het titelgedicht nog negen andere gedichten. Gerard Reve zei zelf eens over 'Terugkeer': "Het waren niet eens zulke slechte gedichten voor een jongen van zestien jaar, maar dit terzijde". En tegen Jaap Harten in Het Parool van 9 mei 1964: 'Het eigenaardige is dat je altijd denkt dat je werk geweldig geschakeerd is,maar wanneer ik die oude gedichten nog eens doorkijk, merk ik dat het woordgebruik volkomen aansluit bij mijn latere stijl. Ik zeg bijvoorbeeld: "In de straten schommelt de sneeuw omlaag." Een droog, Reviaans beeld, lijkt me.

Na debuten van Hermans en Mulisch verschijnt het poëziedebuut van Gerard Reve op 14 december 1999 ter gelegenheid van de 76e verjaardag van de auteur. De genaaid gebonden Conserve-uitgave is voorzien van een  fascimile van het handgeschreven titelgedicht 'Terugkeer', een bijzondere foto uit het debuutjaar en een inleiding van Tom Rooduijn, gebaseerd op een vraaggesprek met de auteur. 


 

J. Bernlef
Kokkels en Stenen spoelen


ISBN
9789054291350
Uitvoering: genaaid gebonden (met leeslintje)

Prijs
Euro 20,-

In 1959 stuurde de toen tweeëntwintigjarige Hendrik Jan Marsman vanuit Zweden een bundel gedichten en een bundel verhalen in voor de Reina Prinsen Geerligsprijs, een literaire prijs voor auteurs onder de vijfentwintig jaar. Als schuilnaam koos hij J. Bernlef. In november van dat jaar kreeg hij de prijs voor de dichtbundel Kokkels en werd de verhalenbundel Stenen spoelen die hij tegelijkertijd had ingezonden, in het juryrapport eervol vermeld. Beide verschenen in 1960 bij uitgeverij Em. Querido. Een dubbeldebuut dus.
Dat dubbeldebuut vormde de opmaat voor een oeuvre dat na veertig jaar uit 67 titels bestaat en zowel gedichten, romans, korte verhalen, essays als toneelstukken omvat.

In 1984 bereikte hij het grote publiek met zijn roman Hersenschimmen, waarvan tot nu toe bijna 500.000 exemplaren werden verkocht. Het boek werd in dertien talen vertaald, verfilmd en voor toneel bewerkt. In 1987 kreeg Bernlef de AKO-prijs voor zijn roman Publiek geheim. In 1994 ontving hij de P.C. Hooftprijs voor zijn poëzie.