Wat de echtgenote weet - Darby Kane
Vergezochte thriller vol sensatie
Als je man door de verkeerde vermoord wordt
Om geloofwaardigheid maakt thrillerschrijfster Darby Kane zich niet druk. In Wat de echtgenote weet schotelt zij haar lezers een reeks waanzinnige gebeurtenissen voor. Kane schrijft vlot en je leest het in een vloek en een zucht uit. Maar het blijft een idioot verhaal.
Over de auteur
De Amerikaanse Darby Kane (pseudoniem voor HelenKay Dimon, 1967) was ooit advocate, maar wisselde die carrière om voor het schrijverschap. Onder haar eigen naam schrijft zij soft-erotische romans, voor haar thrillers gebruikt zij het pseudoniem.
Steegje
Toen ze tien was, heeft hoofdpersoon Addison, de man van haar moeder, haar stiefvader dus, vermoord omdat hij haar veelvuldig misbruikte. Haar moeder heeft toen het lijk ergens in een steegje gedumpt. Maar sindsdien chanteert moeder haar dochter: jij moet wraak nemen op de man die lang geleden mijn leven verwoest heeft, Richmond Dougherty. Als je dat niet doet, geef ik je aan bij de politie. En dat heeft dochterlief dus nu gedaan. Ze is getrouwd met Dougherty, met het vaste voornemen hem, zoals moeder wil, te gaan vermoorden. Het wordt niet duidelijk waarom die vreemde omweg nodig is. Moeder zou de man toch ook gewoon zelf van het leven kunnen beroven?
Scheiden
Van een huwelijk uit liefde kan natuurlijk geen sprake zijn, maar moeder weet een groot geheim van Dougherty en daarmee zet Addison hem onder druk. Maar voordat ze met hem kon trouwen, moest hij wel eerst scheiden van zijn eerste vrouw. Dat heeft hij gedaan, eigenlijk blij dat hij van deze doodsaaie Kathryn af was. Maar het gedwongen huwelijk met Addison is ook geen pretje. Het doel heiligt echter de middelen: zij weet iets van hem af, dat hem de kop kan kosten. Niet alleen zijn hele carrière als beroemd kinderchirurg zou dan naar de knoppen zijn, maar hij zou de rest van zijn leven achter tralies doorbrengen. Geen gezellige boel dus, bij de Dougherty’s thuis.
Niet gezellig
Het wordt er niet gezelliger op als er opeens dingen gebeuren die erop wijzen dat iemand probeert Richmond te vermoorden. En Addison is dat niet, ook al geloven de meeste mensen in haar omgeving van wel. Maar wie is het dan wel? Bovendien ontdekt Addison nog een ander geheim van Richmond, dat hem al evenzeer fataal zou kunnen worden. Komt het gevaar uit die hoek? En ja, uiteraard komt de man kort daarna op verdachte wijze om het leven.
Wat volgt is een woeste rondedans van wederzijdse beschuldigingen, valstrikken om de ander ten val te brengen, vechtpartijen, moordpogingen en meer van dat leuks. Er zijn kandidaten genoeg die de moord gepleegd kunnen hebben en daar ook genoeg redenen voor hebben: de boze ex, een collega die te veel weet, een advocaat of een van de kinderen uit het eerste huwelijk van Richmond.
Verborgen bedoelingen
Het aantal sympathieke mensen in het boek is op één hand te tellen. Bijna iedereen heeft verborgen bedoelingen, is uit op eigen gewin en bereid om daarvoor alles te doen, zelfs moorden. Het zijn stuk voor stuk zulke extreem nare mensen dat het je als lezer op zeker moment absoluut niet meer interesseert of ze elkaar de hersens in slaan of niet.
Eigenlijk geeft Kane vanaf bladzij een al bijna al haar troeven uit handen. Je weet wat de misdaad van Richmond geweest is, je weet wat hij nog meer op zijn kerfstok heeft. Je weet ook wat de moeder van Addison heeft gedaan en waarom ze Richmond naar de andere wereld wil helpen. Van enige spanning is daardoor amper sprake, al zullen we hier niet alles prijsgeven want dan is er helemaal niets meer aan.
Maar raar is het allemaal wel.
Sonja de Jong
Darby Kane – Wat de echtgenote weet. (Oorspronkelijk gepubliceerd in 2024 onder de titel What the wife knew bij William Morrow Paperbacks.) Uit het Engels vertaald door Betty Klaasse en Yvonne de Swart. Volt, ISBN 978 90 445 5129 7, 336 pagina’s. € 20,99. november 2025
